Home page > Aktuality > Den dopravy 2016 vzdal hold Janu Kašparovi

Den dopravy 2016 vzdal hold Janu Kašparovi

Pardubický kraj je považován za kolébku dopravy v českých zemích a křižovatku dopravních cest v České republice. Každoročně se 20. května  v Pardubicích koná oslava Dne dopravy a jména Jan Kašpar, Eugen Čihák, baron Artur Kraus či Jan Perner jsou skloňována nejčastěji.

 Letošní čtvrtý ročník  byl zahájen pietním aktem na městských hřbitovech a  nesl se v duchu oslav 133. výročí narození Jana Kašpara,  jeho 105. výročí prvního dálkového přeletu z Pardubic do Prahy a připomenul i 150. výročí uznání patentu lodního šroubu Josefu Resselovi, rodáku z nedaleké Chrudimi.

 Akce si od počátku svého založení získala podporu široké veřejnosti, ale také celé řady osobností v čele s prezidentem České republiky Milošem Zemanem. Ten se oslav nemohl zúčastnit osobně, ale poslal na hrob Jana Kašpara květiny i zdravici: „Den dopravy České republiky, který je spojen právě s průkopníkem českého letectví Janem Kašparem, není jen událostí bilanční, ale vybízí též k zamyšlení nad budoucností dopravní infrastruktury v zemi,“ uvedl prezident ČR Miloš Zeman a přidal i výzvu: „Ing. Janu Kašparovi odvaha nechyběla. Inspirujme se jeho osobností a pokusme se velké cíle odvážně realizovat.“  

Odpolední část společensko-kulturního programu se odehrávala na třídě Míru v Pardubicích, na němž byl zahájen projekt POCTA JANU KAŠPAROVI – DAR NA SOCHU ING. JANA KAŠPARA.  Pořadatelé zveřejnili první dárce finanční sbírky a předali děkovné  listy.

Oslav Dne dopravy se každoročně účastní i subjekty pardubického letiště. Čestná stráž příslušníků Správy letiště Pardubice u hrobu Jana Kašpara, účast zástupce velitele mjr. Vildmana a náčelníka štábu mjr. Hurtíka, jakož i zahajovací průlet letounů L-39 Centra leteckého výcviku jsou vyjádřením úcty vojenského letectva  průkopníkům a velikánům v oblasti dopravy.

kpt. Iva  Machová, s využitím materiálů Společnosti Jana Kašpara

 

Fotogalerie

Nahoru