Home page > Aktuality > Příslušníci Armády České republiky vzdali poctu plukovníku in memoriam Bedřichu Dvořákovi

Příslušníci Armády České republiky vzdali poctu plukovníku in memoriam Bedřichu Dvořákovi

Vzpomínkovou akci na plukovníka in memoriam Bedřicha Dvořáka uspořádala jeho rodina společně s obcí Chotěnov a Klubem vojenské historie 276th Sqdn. při příležitosti 75. výročí útěku letců ze zajateckého tábora ze Saganu. Bedřich Dvořák, letec britského Královského letectva – RAF byl za své činy oceněn dvěma Československými válečnými kříži 1939 a Francouzským válečným křížem Croix de Guerre.

Pietní akt proběhnul v Chotěnově u Litomyšle, v rodišti Bedřicha Dvořáka. Symbolicky jej současní letci pozdravili zahajovacím průletem stíhacích letounů 21. základny taktického letectva, ale také slavnostní zdravicí, kterou přednesl major Jiří Červený z pardubického letiště: „Za dnešní generaci pilotů a příslušníků letectva AČR mohu zodpovědně říci, že všichni naprosto vzhlížíme k příběhům a odkazům, jako je právě ten pana plk. i.m. Bedřicha Dvořáka. Odvaha a rozhodnost jeho a dalších jemu podobných, kteří v sobě v nelehkých časech 2. republiky a následně protektorátu dokázali najít odhodlání opustit své nejbližší a odejít daleko od svých domovů aktivně bránit naši vlast, je pro nás současné vojáky a letce stále obrovským vzorem. Každý takový příběh je bohužel provázen zklamáním a smutkem nad tím, co přinesl bezprostřední poválečný vývoj, kdy se místo cti, uznání a vděku hrdinům války dostalo perzekuce a propadu na samotné dno společnosti.“ Právě na pardubickém letišti se po válce stal Bedřich Dvořák velitelem Letecké základny.

Akci doprovázelo otevření výstavy Nebeští jezdci a přednáška o letcích RAF.

------------------------------------------------------

Šestasedmdesát letců uprchlo v noci z 24. na 25. března 1944 ze zajateckého tábora ze Saganu, který ležel na území dnešního Polska.  Mezi uprchlými zajatci byli i tři čeští letci. Jedním z nich byl plukovník in memoriam Bedřich Dvořák, který se narodil v malé vísce Chotěnov blízko Litomyšle. Přestože byl po útěku gestapem zajat a byl podroben krutému zacházení v zajateckém táboře, byl osvobozen na jaře roku 1945 Američany. Bedřich Dvořák poté v Anglii už jako štábní kapitán organizoval po ukončení války přesun československých letců z Anglie zpět do vlasti. Dvořák se stal ve vlasti náčelníkem štábu československého letectva a poté velitelem Letecké základny v Pardubicích. V roce 1946 byl pozván do Londýna jako jeden z československých letců na setkání s anglickou královnou a účastnil se slavnostního pochodu Londýnem.

Po roce 1948 ho stihl osud většiny letců, kteří sloužili v RAF. Bedřich Dvořák byl zbaven velení pardubického letiště, degradován na vojína v záloze a přežíval se svou manželkou v pardubickém sklepním suterénním bytu. Nakonec se musel živit jako buldozerista.

Zemřel v roce 1973. Rehabilitován byl po roce 1989 a v roce 1991 byl povýšen do hodnosti plukovníka in memoriam.

 

Fotogalerie

Nahoru