Home page > Aktuality > Aviatická pouť přinesla letecká vystoupení i ohlédnutí za předchozími ročníky

Aviatická pouť přinesla letecká vystoupení i ohlédnutí za předchozími ročníky

Průlet armádních letounů Jas-39 Gripen zahájil v sobotu 29.5. ve 14 hod. Aviatickou pouť, tentokrát konanou v jiném, netradičním pojetí. Byla kompromisem mezi hygienickými opatřeními na jedné straně a připomenutím její třicetileté tradice a oslavou Jana Kašpara na straně druhé.

Vinou okolností se letošní letecký den musel obejít bez diváků. Přesto o vystoupení letců a akrobatů ochuzeni nebyli a mohli je sledovat v přímém televizním přenosu u svých obrazovek.

V dvouhodinovém letovém programu se představily stroje různých typů a generací. Výrazným podílem přispělo do programu místní Centrum leteckého výcviku státního podniku LOM Praha ukázkami veškeré techniky ze svého portfolia. V podání mistrů – pilotů CLV předvedlo skvělé manévrovací schopnosti vrtulníku Enstrom 480B-G, techniku vyšší pilotáže na cvičném Zlínku Z-142C AF i kouzlo historického Jak-11 z muzejní expozice VHÚ Praha. Nechyběla světová akrobatická skupina Flying Bulls, stálice leteckých show na pardubickém letišti. Program špičkových leteckých vystoupení byl proložen rozhovory a medailonky pilotů a přinesl ohlédnutí za minulými devětadvaceti ročníky. Stejně jako každý rok se na Aviatické pouti významně podílela i armáda. Do leteckého programu přispěla 21. základna taktického letectva průletem letounů Jas-39 Gripen a display vystoupením L-159 Alca. Logistickou a organizační podporu poskytl 14. pluk logistické podpory, Vojenská policie a Správa letiště Pardubice kompletním zajištěním letového provozu.  

A nezapomnělo se ani na Ing. Jana Kašpara, zakladatele aviatiky v Českých zemích, jehož jméno letecká show nese. Letošní ročník pouti připomněl 110. výročí jeho slavného letu z Pardubic do Prahy. Tento skvělý počin byl oslaven pietními akty v předvečer Aviatické pouti u památníku Jana Kašpara na Dukle a u jeho sochy na třídě Míru v Pardubicích.  Památku Jana Kašpara zde uctili položením květin představitelé kraje, města, politických stran a občanských sdružení, za armádu velitel Správy letiště Pardubice podplukovník gšt. Radoslav Matula se zástupcem majorem Ladislavem Hrabalou a hold mu vzdala čestná stráž vojáků.  

Fotogalerie

Nahoru