Home page > Aktuality > Lezecká skupina pilně nacvičovala záchranářské práce v terénu

Lezecká skupina pilně nacvičovala záchranářské práce v terénu

Týdenní výcvik lezecké skupiny v terénu značně prověřil fyzičku každého jednotlivce. Probíhal v členitém terénu v Deštném v Orlických horách pod dohledem zkušených instruktorů letištní hasičské jednotky letiště Pardubice.

Jednotka hasičů se v loňském roce rozrostla co do počtu personálu. To umožnilo zformovat novou lezeckou skupinu, v níž zkušenosti předávají ti déle sloužící úplným začátečníkům. Samotnému praktickému výcviku předcházela pečlivá teoretická příprava. Neobešla se bez obsáhlého školení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, poskytování první pomoci a teorie lezení a lanové techniky.  V navazující praktické části se hasiči připravovali na zvládání situací, se kterými se mohou v reálu setkat. Šlo například o lezecké techniky výstupu na strom, které hasiči využijí při záchraně výsadkáře uvíznutého při seskoku padákem. Vyzkoušeli si slaňování s přestupy zrcadlem (schodiště) na pevnosti Hanička za ztížených světelných podmínek, ale také záchranu osoby pomocí nosítek v těžko přístupném terénu lanovou technikou.

„Příprava lezecké skupiny musí probíhat neustále, pravidelně, ale v terénu je nenahraditelným výcvikem. Prakticky se cvičí zásahová činnost pro mimořádné události, ke kterým může být jednotka vyslána. Každá směna proto potřebuje mít svoje lezce dobře připravené“ říká k výcviku  pan Petr Havelka, instruktor lezení u letištních hasičů. Společně se svým zástupcem panem Jiřím Janatou pečlivě dohlíží na přípravu všech lezců v rámci záchranných prací ve výškách a nad volnou hloubkou. Podle nich všichni úspěšně zvládli základy a to je předpokladem k možnému dalšímu prohlubování výcviku.

Fotogalerie

Nahoru