Home page > Aktuality > Mezinárodního cvičení Ample Strike se zúčastní až 700 vojáků. Zapojí se do něj i Správa letiště Pardubice.

Mezinárodního cvičení Ample Strike se zúčastní až 700 vojáků. Zapojí se do něj i Správa letiště Pardubice.

Cvičení je zaměřeno na sladění činností jednotek na zemi a ve vzduchuMezinárodní taktické cvičení Ample Strike 2020 se bude konat na území České republiky
ve dnech od 31. srpna do 19. září 2020. Nejintenzivnější výcvik bude směřován na pracovní dny v termínu od 7. do 18. září 2020. Kromě České republiky plánuje účast na cvičení dalších šest armád aliančních zemí (Estonsko, Litva, Maďarsko, Německo, Slovenská republika a Spojené státy americké). Necelou pětistovku českých vojáků by mělo doplnit až 200 zahraničních vojáků.  

Cvičení je zaměřeno na sladění činnosti předsunutých leteckých návodčí s osádkami letounů
i vrtulníků a veliteli pozemních jednotek v mnohonárodním prostředí. Nedílnou součástí cvičení je také prověření schopností hostitelské země poskytnout podporu zahraničním jednotkám, takzvaný Host Nation Support. Piloti letounů Jas-39 Gripen si navíc procvičí své schopnosti doplňování paliva za letu.

Vojáci budou využívat vojenský výcvikový prostor Boletice, letiště Bechyně, 22. základnu vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, 21. základnu taktického letectva Čáslav, Správu letiště Pardubice a 26. pluk velení, řízení a průzkumu Stará Boleslav.

Z letecké techniky se kromě českých vrtulníků Mi-24 a Mi-171Š, letounů Jas-39 Gripen
a L-159 Alca zúčastní také německé letouny Eurofighter, Tornado, Learjet a PC-9B
nebo slovenský vrtulník Mi-17. Spojené státy americké přislíbily účast se strategickým bombardérem B-52, s letouny zajišťujícími doplňování paliva ve vzduchu KC-135
a bezpilotním letounem MQ-9 Reaper.

Cvičení je plně v gesci Armády České republiky, řídícím prvkem je 22. základna vrtulníkového letectva. Bude realizováno na základě usnesení Vlády České republiky číslo 876 ze dne 9. prosince 2019.

 

 

Fotogalerie

Nahoru