Home page > Aktuality > Načas vyměnili uniformy za oděv zdravotníků

Načas vyměnili uniformy za oděv zdravotníků

Od zač​átku března pomáhají v pardubické nemocnici také vojáci Správy letiště Pardubice. Střídají se ve čtrnáctidenních turnusech a pomáhají na různých odděleních. Dnes je potkáte na chirurgii, kardiologii, urologii, onkologii, interně. Zítra mohou být jinde. Tam, kde je třeba pomoci vyčerpanému personálu.

„Naším úkolem je pomáhat s obsluhou pacientů mimo zajišťování medicínských úkonů. Ty poskytuje výhradně odborný zdravotnický personál. Pomáháme pacientům s osobní hygienou, s polohováním nepohyblivých pacientů, asistujeme při převozech na různá vyšetření“ líčí velitel skupiny poručík Jakub Alter, který je u Správy letiště specialistou leteckých radionavigačních systémů. Práci zdravotníků hodně zná díky svému kamarádovi, takže věděl, do čeho jde. Naproti tomu některé jeho kolegy překvapilo, jak je tato práce náročná na psychiku, na provádění automatických úkonů, na přesnost a hlavně jak musí reagovat okamžitě a správně. To vše pod tlakem času.

Všichni, kteří dosud v nemocnici vypomáhali, se rychle zapojili do zaběhnutého systému. Předem museli absolvovat instruktážní zaškolení o zacházení s pacienty a psychologickou přípravu. Říká se, že každý začátek je těžký a potvrdilo se to i v tomto případě. „Jsme vojáci, tvrdí chlapi, ale zpočátku jsme byli špatní z pohledu na nemocné, těžce zraněné, téměř denně jsme byli přímo konfrontováni se smrtí. Postupně jsme si ale zvykli a to hlavně díky vstřícnému personálu“ posoudil působení velitel první nasazené skupiny poručík Pavel Šplíchal. A jak tuto misi hodnotí? „Byla to pro nás obrovská zkušenost, cítil jsem, že jsme prospěšní pro lidi. Obyčejný člověk si ani neumí představit, co práce sestřiček, lékařů a ostatního personálu obnáší. Všichni zdravotníci by si zasloužili medaili.“

Vojáci prozatím v nemocnici zůstávají a pomáhat budou, dokud to bude možné. Všem jim za tuto službu a skvělou prezentaci armády děkujeme!

 

npor. Mgr.  Iva Machová, tisková a informační důstojnice Správy letiště Pardubice

Fotogalerie

Nahoru