Home page > Aktuality > Odbavili jsme letoun AN-124Ruslan, který přivezl miliony roušek a respirátorů

Odbavili jsme letoun AN-124Ruslan, který přivezl miliony roušek a respirátorů

V sobotu v noci dosednul na našem letišti velkokapacitní letoun An-124 Ruslan. Z čínského Šen-čenu.  Dopravil dlouho očekávaný zdravotnický materiál pro zvládání krizové situace způsobené koronavirem.

O tom, jak je tento let důležitý, svědčila i účast předsedy vlády Andreje Babiše, 1. místopředsedy vlády a ministra vnitra Jana Hamáčka a ministra obrany Lubomíra Metnara.

Pro přepravu zdravotnického materiálu využil resort obrany alianční program SALIS (Strategic Airlift International Solution), jehož je ČR členem od roku 2006. Podílí se na něm devět členských zemí NATO. Jeho hlavním programem je poskytnout účastnickým státům schopnost rychlé strategické letecké přepravy těžkých a nadrozměrných nákladů.

Hlavním koordinátorem celého procesu přistání a vykládky byla Správa letiště Pardubice. Bez spolupráce kolegů ze 14. pluku logistické podpory, Vojenské policie, Agentury vojenského zdravotnictví a Policie České republiky by se však neobešla. Společnými silami vojáci zvládli celý náklad vyložit a přepravit do skladu Ministerstva vnitra v nedalekém Opočínku za čtyři hodiny. V neděli nad ránem letoun odletěl pro další materiál. Do konce měsíce by se měly uskutečnit ještě dva lety.

 

Fotogalerie

Nahoru