Home page > Aktuality > Pardubické letiště jede na vlně boje proti koronaviru

Pardubické letiště jede na vlně boje proti koronaviru

Během uplynulých 14 dnů bylo na pardubickém letišti rušno. Přistávalo zde jedno velkokapacitní letadlo za druhým.  Čtyři letouny Ruslan AN-124 přivezly z Číny celkem 213 tun zdravotnického materiálu. Šlo o nedostatkové roušky, ochranné obleky, respirátory a testovací sady. Zároveň jsme přispěli k vzájemné pomoci států zabezpečením přepravy ochranných obleků pro Španělsko letounem Herkules C 130 a naložením dvou Airbusů rouškami a respirátory pro Slovinsko.  

Přijetí a odbavení letounu je především záležitostí letištních specialistů, ale z důvodu velkého objemu přepravovaného nákladu se na každém příletu podílelo více jak sto vojáků a tři desítky nákladních automobilů ze 14. pluku logistické podpory.  „Přepravovaný materiál bývá standardně uložený na paletách, ale tentokrát se na nich vršily i stohy volných krabic. Téměř všechny letouny byly plné takřka po střechu. Pro vykládku tedy nebylo možno použít pouze manipulační techniku a tak nezbývalo než vytvořit „živý řetěz“ a tuny materiálu vyložit manuálně. Bez vzájemné spolupráce by to tentokrát nešlo, takovou kapacitu lidí nemáme. Se 14. plukem logistické podpory sídlíme v jednom areálu a vzájemně si vypomáháme v různých oblastech“ hodnotí přepravu zastupující velitel major Ladislav Hrabala.

Pro letiště v Pardubicích je přijetí velkých transportních letounů běžnou záležitostí. Ročně se zde odbaví v průměru šest takových letů, ale jak se zdá, pro letošní rok bude toto číslo vyšší. Přestože jde o standardní proces, nic se nesmí podcenit. Personál musí být stoprocentně vyškolený a připravený, ať už jde o řídící letového provozu, specialisty letištního zabezpečení, radiotechnických služeb nebo třeba dostatečně silnou směnu hasičů. Velící důstojníci zase musí být dostatečně zkušení, musí umět  operativně reagovat a přijímat takové postupy, aby bylo každé odbavení efektivní a bez zbytečného prodlení.

 

Fotogalerie

Nahoru