Home page > Aktuality > V Pardubicích si změřili síly hasiči armádních jednotek i ze zahraničí

V Pardubicích si změřili síly hasiči armádních jednotek i ze zahraničí

Příslušníci Americké národní gardy z Nebrasky a Texasu se zúčastnili soutěže na letišti v Pardubicích.Dvoudenní soutěž „Ukaž co umíš!“ neboli Nejtvrdší hasič přežije, prověřila síly družstev i jednotlivců. Proběhla ve dnech 24. – 25. září u Správy letiště Pardubice za účasti vojenských hasičských jednotek a jejich kolegů z Nebrasky a Texasu.

Letošního, již desátého ročníku této tradiční soutěže se zúčastnilo více jak sto účastníků nejen z Armády České republiky, ale také z hasičského záchranného sboru, Americké národní gardy z Nebrasky a Texasu a přijeli i studenti z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT. Družstva i jednotlivci soutěžili v disciplínách požárního sportu TFA „Toughest Firefighter Alive“ (Nejtvrdší hasič přežije) a v požárním útoku.

Mezi vojenskými profesionály se ostatní účastníci rozhodně neztratili, právě naopak. Studenti byli první v požárním sportu (TFA) družstev a američtí kolegové si zase odnesli trofej za třetí místo v požárním útoku. První místo v soutěži jednotlivců TFA patřilo des. Lukáši Navrátilovi z Vyškova, v požárním útoku si nejlépe vedlo družstvo  z Čáslavi.

Tato soutěž probíhá pod záštitou Agentury logistiky již několik let. Je příležitostí pro setkání hasičů z  různých organizačních celků i ze zahraničí. Při ní si soutěžící porovnávají nejen své schopnosti, ale je to také příležitost k výměně zkušeností a neformálnímu setkání. Američtí „gardisté“ mezi našimi vojáky strávili celý týden. Mimo Pardubic navštívili také 21. základnu taktického letectva  v Čáslavi a  24. základnu dopravního letectva v Praze Kbelích. Zde si vyměňovali cenné zkušenosti ze zásahů hasičů při leteckých nehodách.

Pardubičtí hasiči nejsou v pořádání soutěže žádnými nováčky. Naposledy ji organizovali v roce 2016. Letos se při ní mohli pochlubit nově zrekonstruovanou stanicí. „Bylo nám velikou ctí pořádat v rámci kulatého výročí soutěž právě u nás. Jsem potěšen, že se jí účastnilo nejvíce lidí od jejího vzniku. Soutěž považuji za velice důležitou součást hasičské přípravy, při níž si hasiči zlepšují svoji kondici a zručnost“ zhodnotil na závěr akce velitel pardubické jednotky kapitán Vít Jelínek.

 

Fotogalerie

Nahoru