Home page > Aktuality > Z Bagrámu se stahuje strážní rota. Letouny s jejím materiálem přistávají v Pardubicích.

Z Bagrámu se stahuje strážní rota. Letouny s jejím materiálem přistávají v Pardubicích.

Od poloviny dubna přistály na runway pardubického letiště celkem tři letouny AN – 124 Ruslan. V rámci projektu strategické přepravy SALIS přepravily materiál 13. strážní roty BAF, která v březnu ukončila svůj operační úkol v rámci zahraniční operace Resolute Support v Afghánistánu.

Obří transportéry přepravily různé druhy techniky a materiálu. Konkrétně šlo o kontejnery se spojovacími prostředky, zbraněmi, municí, výstrojí a vybavením vojáků, ale také vozidla Land Rover. Samotní vojáci se do své oblasti vrátí do konce měsíce dubna.

Jednotka působila v prostoru nasazení v rámci Úkolové uskupení Armády České republiky Resolute Support od října loňského roku. Úkolem strážní jednotky byla kontrola vnějšího perimetru základny bezpečnostní zóny Bagrám a podílení se na ochraně a obraně základny spolu s americkými, gruzínskými a afghánskými partnery s cílem zamezit nepřátelským aktivitám namířeným právě proti základně Bagrám. Tento úkol plnili zejména patrolováním ve vozidlech s komplexní podporou včetně taktického bezpilotního letounu ScanEagle.

Tento úkol příslušníci Armády České republiky plnili od října 2013 a v jednotlivých rotacích se vytřídilo na 2000 vojáků.

Na základě požadavků Severoatlantické aliance byla posílena česká přítomnost polním chirurgickým týmem v sestavě polní nemocnice na základně v Kábulu a jednotka Podpory a vlivu, která zabezpečuje výcvik a mentorování afghánských ozbrojených sil, posílila o jednotkou s bezpilotním prostředkem Scan Eagle, která doposud působila ve prospěch právě rotující strážní roty.

kpt. Iva Machová s využitím materiálu Oddělení komunikace KaNGŠ

 

 

Fotogalerie

Nahoru